Skip to content

Committees

Conference scientific committee

Paolo Fornasiero (University of Trieste)
Jordi Llorca (Technical University of Catalonia)
Jose Rodriguez (Brookhaven National Laboratory)
Alessandro Trovarelli (University of Udine)
Zili Wu (Oak Ridge National Laboratory)
Chun-Hua Yan (Beijing University)

International scientific committee

Paul Bagus (University of North Texas)
Nicolas Bion (University of Poitiers)
Albert Bruix (Aarhus University)
Agustín Bueno-Lopez (University of Alacant)
José J. Calvino (University of Cadiz)
Matteo Cargnello (Stanford University)
José C. Conesa (Spanish Council for Scientific Research)
Abhaya Datye (The University of New Mexico)
Daniel Duprez (University of Poitiers)
Angelos M. Efstathiou (University of Cyprus)
Stefano Fabris (Italian National Research Council)
Maria Flytzani-Stephanopoulos (Tufts University)
Weixin Huang (University of Science and Technology of China)
M.Veronica Ganduglia-Pirovano (Spanish Council for Scientific Research)
Christof Wöll (Karlsruhe Institute of Technology)
Hicham Idriss (Saudi Basic Industries Corporation)
Francesc Illas (University of Barcelona)
Jörg Libuda (University of Erlangen-Nuremberg)
Núria López (Institut of Chemical Research of Catalonia)
Masato Machida (Kumamoto University)
Michiel Makkee (Technical University of Delft)
Arturo Martínez-Arias (Spanish Council for Scientific Research)
Vladimír Matolín (Charles University)
David Mullins (Oak Ridge National Laboratory)
Konstantin Neyman (University of Barcelona)
José A. Odriozola (University of Sevilla)
Herbert Over (Justus Liebig University Giessen)
Umit Ozkan (The Ohio State University)
José A. Pérez-Omil (University of Cadiz)
Javier Pérez-Ramírez (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich)
Laurent Piccolo (National Centre for Scientific Research)
Albin Pintar (National Institute of Chemistry)
Benjaram M. Reddy (Indian Institute of Chemical Technology)
Sanjaya Senanayake (Brookhaven National Laboratory)

Geoff Thornton (University College London)

Feng Wang (Chinese Academy of Sciences)

Feng (Ryan) Wang (University College London)

Local committee

Albert Casanovas (Technical University of Catalonia)
Alejandra Castedo (Technical University of Catalonia)
Xènia García (Technical University of Catalonia)
Jordi Llorca (Technical University of Catalonia)
Ilaria Lucentini (Technical University of Catalonia)
Isabel Serrano (Technical University of Catalonia)
Lluís Soler (Technical University of Catalonia)